Home Credit Score Does Your Credit Score Go Down When You Check It?

Does Your Credit Score Go Down When You Check It?

446
0
Credit report with score on a desk

Krediler, borçların iyi finanse edilmesi için çok önemlidir. Kredilerin kilit noktası kredi puanıdır. Pek çok insan kredi notunu kontrol ediyor. Akıllarında şu soru; Kredi puanım kontrol ettiğinizde düşüyor mu? Çünkü gün içinde bile, kredi puanlarını her kontrol ettiklerinde, iniş ve çıkışlar meydana gelir. Bu nedenlerden dolayı, kredi puanınızı kontrol ederken düşeceklerinden endişelenmeniz normaldir .

Kredi Puanınız Kontrol Ettiğinizde Düşüyor mu? Bu her zaman doğru değildir.

Kredi puanınızı kontrol etmek çok önemlidir. Çünkü, birçok finansal işlemlerde, kredi notu ilk bakılması gereken unsurlardan biridir. Ödemelerinizi yaparken, özellikle borç verenler ve alacaklılar için ne kadar risk aldığınızı gösterir. Bu nedenle, kredi puanını kontrol etmek ve kredi puanını iyileştirmek çok gerekli.

Kredi puanları kredi raporlarına dayanmaktadır. Bu nedenle, kredi raporlarındaki bilgiler doğrudan kredi puanını etkiler. Kredi raporunuzdaki herhangi bir eksik veya yanlış bilgi kredi puanınızı düşürür . Ayrıca kredi puanınızı ve kredi raporunuzu üç kredi raporlama kurumundan (Experian, Equifax ve TransUnion) almalısınız. Çünkü alacaklılar veya borç verenler, üç kredi raporlama kurumundan birine veya ikisine ödemeleriniz hakkında bilgi sağlayabilir. Bu durumda, kredi notunuzda bir düşüş gözlemlemek normaldir.

FICO kredi notunu oluşturan ve etkileyen beş ana unsur vardır. Bunlar;

  • Ödeme geçmişi,
  • Kredi kullanım oranı,
  • Kredi geçmişinin uzunluğu,
  • Yeni hesaplar / Kredi sorguları,
  • Kredi karışımı

It is necessary to know these factors that make up the credit score. These are the factors that keep your mind busy and are worried about whether your credit score will drop. Any of these factors may cause your credit rating to fall, but there is only one factor that makes it fall when you check your credit score; Hard credit inquiry.

Does the hard credit inquiry your credit score go down when you check it?

Credit inquiries are divided into two; hard credit inquiries and soft credit inquiries.

Hard credit inquiries;

Bir kredi kartı veya kredi kartı için başvurduğunuzda, borç verenler veya alacaklılar tarafından yapılan bir kredi talebidir. Daha önce onayladığınız bir kredi kartı aldığınızda, zor bir kredi soruşturmasıyla da karşılaşmış olabilirsiniz. Sert kredi sorgusu, kredi puanınızı düşüren ve 2 yıl boyunca kredi raporlarına dahil edilen bir faktördür . Ancak, önceki yıllardaki zorlu kredi talepleri genellikle kredi raporlarında dikkate alınmadığından, kredi puanınız üzerindeki etkisi 2 yıldan azdır.

Yumuşak kredi soruları;

Bunlar, sizin veya bir alacaklı veya borç verenin daha önce kredi almış olduğu kredi talepleridir. Yani, kredi puanınızı sorgularken zor değil, yumuşak bir kredi sorgusu yaparsınız. Yumuşak kredi sorgulamaları, kredi puanını etkilemez ve bu nedenle kredi raporlarında görünmez.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here