Home Credit Score How Credit Score Works?

How Credit Score Works?

476
0

Kredi puanı, kredi kartı veya kredi almanın anahtarıdır. Borç verenler, ödemelerinizi kredi puanınızla yaparken ne kadar sorumlu olduğunuzu anlar ve genellikle bu kritere dayanarak borç verir. Kredi puanı çok uzun bir maraton gibidir, bu yüzden kredi puanınızla ilgili tüm detayları bilmeniz önemlidir.

Kredi notu hakkında bilmeniz gereken önemli detaylardan biri 3 adet kredi raporlama kurumu olması. Üç kredi raporlama kurumunun her biri, farklı bir puanlama sistemi ile çalışmaktadır ve kredi puanını hesaplarken, genellikle aynı olmasına rağmen, farklı kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. 3 kredi raporlama kurumunun her biri, oluşturdukları kredi raporlarını, kredi puanını oluşturan dikkate alır. Alacaklılar veya borç verenler, sizinle ilgili bilgileri tüm kredi raporlama ajanslarına bildirmez. Bazen, üç kredi raporlama kurumundan bir veya ikisine rapor verirler. Bu nedenle, kredi raporlama kurumlarından elde edilen bilgiler eksik olabilir ve bu durum kredi raporlama kurumlarının kredi hesaplamalarına yansıtılacaktır. Tüm bu nedenlerden dolayı, tek bir kredi puanınız yok.

Kredi puanının bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ; Farklı türlerde kredi puanları vardır. En çok bilinen ve tercih edilen kredi puanı FICO’dur. Alacaklılar veya borç verenler genellikle bu tür bir kredi puanına karar verir. FICO kadar olmasa da kullanılan eşdeğer kredi puan tipi VantageScore. İki nokta türü birbirine çok benzese de hesaplamaları farklıdır. VantageScore kredi puanının türüne bağlı olarak, kredi puanınız genellikle daha yüksektir ve bu da sizi yanlış yapar.

The last important point you need to know to run credit points is; credit reports. This is essential to better manage your credit score. There are many reasons for this. For example; your credit score should be increased, and a criminal person using your credentials and opening an account will adversely affect your credit score. When you encounter these situations, it is very important that they follow credit reports in order to take precautions and correct them. You should monitor how your credit score works with your credit reports.

How your credit score works?

To know how your credit score works, you need to know what your credit score is. The FICO score includes;

  • Payment history

This is the first criterion to be learned to know how the credit score works. It makes up 35% of your credit score and shows you whether you have paid regularly and in full.

  • Credit card usage rate

This is the second criterion that must be learned to know how the credit score works. Indicates what percentage of your total credit balance you are using. This rate should be at most 30%. This rate should be less than 10% if you want to increase your credit score further. You must achieve this rate both for general and for each credit card. A credit card with more than 30% reduces the credit score.

These two criteria have a rate of 65% showing how the credit score works. Therefore, particular attention should be paid to these two items. Any problems with these will remain in your credit reports for 7 years. Even if you try to raise your credit score until this time is up, the effect will not be fully reflected on your credit score.

  • Average age of loans

This is the third criterion to know how the credit score works. The longer your credit life, the higher your credit score. It has a 15% effect on your credit score. Opening a new account or closing an old account will adversely affect your credit score.

  • New accounts, hard credit inquiries

This is the fourth criterion to know how the credit score works. The effect on credit score is 10%. Hard credit inquiries are encountered when applying for a loan. These loan inquiries have a negative impact on lenders. For this reason, you need to make loan applications that make soft credit inquiries and having a hard credit inquiry at most once a year will decrease your credit score less.

  • Credit Mix

This is the last criterion you need to know to understand how your credit score works. Making payments on different types of loans means that you manage your payment plans well. Paying on one type of loan gives the creditors the impression that you are not managing your money well.

Kredi puanınızın nasıl çalıştığını anlamak ve kredi puanınızı en iyi şekilde yönetmek için tüm bu kriterleri çok iyi tanımanız ve tüm kriterlere uymanız gerekir. Aksi halde, bir kriter kredi puanınızı artıracak, diğer kriter ise kredi puanınızın düşmesine neden olacaktır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here