Home Credit Score How Many Points Does A Hard Inquiry Affect Credit Score?

How Many Points Does A Hard Inquiry Affect Credit Score?

599
0
Credit report with score on a desk

Finansal işlemlerin ana kaynağı kredi notudur. Kredi puanını etkileyen 5 ana faktör vardır. Bunlardan biri zor soruşturma. Kredi soruları bireyler için kafa karıştırıcıdır. Çünkü kredi talepleri ikiye ayrılır; Yumuşak soruşturma ve zor soruşturma. Ve bu kredi talepleri oldukça farklı. Bu nedenle, kredi puanına sert bir soruşturma etkisi, kredi puanına yönelik yumuşak bir sorgulama etkisinden farklıdır.

Bilmeniz gereken ilk şey, kredi araştırmalarının ne anlama geldiğidir. Kredi incelemeleri, sizin veya bir şirketin kredi raporunuza eriştiği durumlardır. Bilindiği gibi 3 tane kredi referans ajansı var. Bu kredi referans kuruluşlarına bizim hakkımızda kredi bilgileri aylık olarak raporlanmaktadır. Bu kurumlar edindikleri bilgilere göre kredi puanları üretir. Bu kurumlar tarafından kredi raporları da hazırlanmaktadır. Bu, kredi raporunuz bu 3 kredi referans ajansı aracılığıyla alındığında, kredi soruşturmasının otomatik olarak gerçekleşeceği anlamına gelir.

Sert bir sorgulama ve yumuşak bir sorgulama nedir?

Zor bir soruşturma , bir kredi için başvuruda bulunduğunuz anlamına gelir. Bu kredi bir araç kredisi, ipotek, öğrenci kredisi veya kredi kartı olabilir. Sert bir soruşturma, kredi puanınızı 5 ila 10 puan arasında azaltabilir. FICO, kredi puanını etkileyen ana faktörlerden biri olmasına rağmen, kredi puanına etkisi% 10’dur. Kredi puanları üzerindeki bu% 10’luk etki temelinde sadece sert bir soruşturma yapılmamaktadır. Yeni kredi hesapları veya yeni krediler de bu% 10 etkisine dahil edilmiştir. Kredi sorguları otomatik olarak kredi raporlarına eklendiğinden, yeni bir kredi başvurusunda bulunurken, bir defadan fazla bir kredi başvurusunda bulunurken veya yakın gelecekte birden fazla kredi başvurusunda bulunurken dikkatli olmalısınız. Kredi puanınızı anında düşürebilirler.

Sert bir soruşturma borç verenler veya alacaklılar için kötü bir izlenim yaratır. Kredi raporunda çok fazla soru bulunması gerçeği, kredi puanını düşüren bir durumdur. Bu durumda, kredi puanınız her bir sert sorgulama için 5 ila 10 puan arasında düşebilir. Aynı şirketten (otomatik, ipotek veya öğrenci kredisi borç verenleri gibi) kısa sürede çok sayıda sert kredi sorunuz varsa, bu sorular kredi puanınızı çok fazla etkilemez.

Kredi başvurusu veya alışveriş başvurusu ile yumuşak bir sorgulama yapılmaz, zor bir sorgulama olarak kredi puanınızı etkilemez . Kendi kredi puanınızı veya kredi raporunuzu kontrol etmek yumuşak bir kredi soruşturmasıdır. Veya, zaten bir kredi kartı almış olduğunuz bir kredi sağlayıcısından veya kredi almış olduğunuz bir borç verenden gelen bir sorgu da yumuşak bir sorgulamadır. Bir sigorta şirketi veya işveren tarafından yapılan bir soruşturma, yumuşak bir soruşturma olarak algılanır.

Bilmeden bile olsa yumuşak sorular yapılabilir. Borç alırken bir şirketin sorgusu hakkında emin değilseniz, sormalısınız. Kredi raporlarından hangi sorguları yaptığını kontrol edebilirsiniz.

Yumuşak bir sorgulamanın ve sert bir sorgulamanın benzer bir yönü vardır . Her iki soruşturma da borç yönetiminizi, yaptığınız ödemeleri, kredi geçmişini ve hatta kredi puanınızı olumsuz yönde etkileyen faktörleri gösterebilir. Öyleyse neden borç alırken olabildiğince yumuşak bir soruşturma isteyiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here