Home Credit Score How Often Is Your Credit Score Updated?

How Often Is Your Credit Score Updated?

506
0

Yeni bir krediye (araç kredisi, ev kredisi gibi) veya kredi kartına başvurmadan önce kredi puanınızın yeterince iyi olduğundan emin olmak istersiniz. Çünkü zor bir kredi soruşturması oluşturmak veya kredi puanınızı düşürmek istemezsiniz. Yeni bir krediye veya kredi kartına başvururken doğru zamanı bilmek, kredi puanınızın ne zaman güncellendiğine bağlı olarak değişebilir .

Birçok kişi genellikle kredi puanını kontrol eder, çünkü kredi puanı tüm finansal işlemlerin temelidir. Kredi puanlarınızı kontrol ettiğinizde, gün içinde bile değiştiğini görebilirsiniz. Ancak, kredi puanınız güncellendiğinde ve gün içinde azaldığında veya arttığında, bu değişiklik genellikle çok düşüktür. Kredi puanınızın nasıl güncellendiğini daha iyi anlamak için bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Üç farklı kredi raporlama kurumuna sahip olmak,
  • Borç verenlerin veya alacaklıların ödemeleri bildirme süresi,
  • Kredi puanınızı olumsuz yönde etkileyen koşullar,
  • Kredi puanınızı olumlu yönde etkileyen koşullar.

Üç farklı kredi raporlama kurumuna sahip olmak, güncellenen kredi puanınızı etkiler mi?

Üç farklı kredi raporlama kuruluşuna sahip olmak , güncellenen kredi puanınızı etkiler . Bunun farklı nedenleri var.

All three credit reporting agencies operate independently and differently. Each credit reporting agency has its own credit score calculation system and credit score range. Your credit score can be updated even during the day, because you have different credit points in all three credit reporting agencies, and because they have different credit score calculation methods, although they are similar in terms of the main factors that make up the credit score.

The other reason is that lenders and creditors do not report payment to the three credit reporting institutions at the same time interval. Or lenders and creditors submit payment to one or two of the three credit reporting agencies. Both situations are experiencing a decrease or an increase in your credit score, so your credit score updated. Last but not least, the moment that all three credit reference agencies prepare your credit reports is important. Because the credit score is generated according to the data in the credit reports, your current credit report is shaped according to your current credit report.

Do situations that negatively affect your credit score affect your credit score updated?

Kredi puanınızı oluşturan 5 ana faktör vardır ve bu faktörler güncellenen kredi puanınızı etkiler. Bu 5 ana faktör;

  • Ödeme geçmişi,
  • Kredi kullanım oranı,
  • Hesap geçmişinin uzunluğu,
  • Yeni hesaplar / zorlu kredi talepleri,
  • Kredi puan türünün çeşitliliği.

Bu kalemlerin bir kısmı yıllarca kredi raporlarında kalmaktadır ve silinene kadar kredi puanını azaltmaktadır. Güncellenen kredi puanınızı artırmak , kredi puanınızı kredi raporlarından olumsuz olarak etkileyen daha önce meydana gelen koşulların silinmesi nedeniyle olabilir.

Aynısı, kredi puanınızın güncellemesini olumlu yönde etkileyen faktörler için de geçerlidir. Kredi raporunuza her eklendiğinde, kredi puanınız artar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here