Home Credit Score Why Did My Credit Score Drop For No Reason?

Why Did My Credit Score Drop For No Reason?

454
0

Borçlarımızı finanse etmek için artan kredi veya kredi kartlarının kullanımı ile kredi puanı her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bu nedenle, birçok kişi kredi notunu sık sık kontrol ediyor ve böyle yaptıkları doğru. Bununla birlikte, kredi puanının sık sık kontrol edilmesi durumunda, kredi puanının düştüğü veya arttığı görülmektedir. Bunun nedeni, kredi puanını hesaplamak için kullanılan verilerin gün içinde değişiklik göstermesidir.

Kredi puanı düştüğünde, insanlar kredi notunun sebepsiz yere düşeceğini düşünüyorlar. Ancak bu durum böyle değil. Kredi puanı, kredi raporundaki verilere göre hesaplanmaktadır. Bu nedenle, kredi puanındaki düşüşün arkasındaki sebep, kredi raporu.

Bir kredi raporu, kredi veya kredi kartlarınızla ilgili tüm işlemlerin bir listesidir. Bu raporlar üç ana kredi raporlama kurumu (Experian, TransUnion ve Equifax) tarafından hazırlanmaktadır. Borç verenler, bu üç kredi raporlama kurumundan birine, ikisine veya tümüne ödemeleriniz hakkında bilgi sağlar. Bu nedenle, herhangi bir kredi raporlama kurumunun eksik veya yanlış bilgi olması durumunda kredi puanı düşer . Ayrıca, borç verenler bu bilgileri bir ay boyunca her gün sağlayabilirler. Bu nedenle, kredi notunun gün içinde düşmesi mümkündür.

Kredi puanımın düşmesinin diğer nedenleri nelerdi?

Kredi puanının düşmesinin birçok nedeni var. Kredi notunuzu düşüren ana faktörler;

 • Kredi hesaplarınızdan birinin ödemesini kaçırdınız.
 • Kredi kullanımınız arttı.
 • Eski bir kredi hesabını kapattın.
 • Raporunuza aşağılayıcı bir işaret eklendi.
 • Kısa bir süre önce yeni bir kredi veya kredi kartı için başvuru yaptınız.
 • Öğrenci ya da araç borcunu ödedin.

Kredi hesaplarınızdan birinin ödemesini kaçırdınız;

Geç ödemeler, kredi puanının düşmesine neden olan ana etkenlerdir . Tüm ödemelerinizi yapsanız bile tam veya zamanında ödeme yapmazsanız, kredi puanınız önemli ölçüde azalır. Çünkü kredi notu, borçlarınızın geri ödenmesi olasılığını gösteren bir sayıdır. Böyle bir durumdan kaçınmak için otomatik ödemeye kaydolmak mantıklı olacaktır. Çünkü geç ödemeler 7 yıl boyunca kredi raporlarında kalmaktadır. Geciken ödemelerin kredi puanınız üzerindeki etkisi sadece zaman içinde azalabilir ve ödemeleri daima zamanında ve tam olarak yapmanız gerekecektir.

Kredi kullanımınız arttı;

Kredi notunun düşmesine neden olan bir diğer faktör, kredi kullanımındaki artış. Bu, FICO puanını en çok etkileyen ikinci faktördür. Bu, kredi kullanım oranınızın% 30 veya daha az olması gerektiği anlamına gelir. Kredi kullanım oranı, kredi olarak kullandığınız toplam kredi bakiyenizin yüzde kaçını gösterir. Hem kullandığınız toplam kredi miktarı hem de kullandığınız her bir kredi miktarı bu oranla eşleşmelidir.

% 30 kullanım oranına dikkat etmeden yüksek miktarda kredi alırsanız veya kredi kartı borcunuz artarsa, kredi puanınız düşecektir. Kredi notunuzun düştüğü bu durumlarda ;

 • Kredi borcunu ödeyebilirsin.
 • Kredi kartınızın sınırını artırmak için kredi kartı sağlayıcınızla görüşebilirsiniz.
 • Kredi kartı limitinizi yükseltemiyorsanız, yeni bir kredi kartı için başvurabilirsiniz.

Eski bir kredi hesabını kapattınız;

Eski bir kredi kartı hesabını kapatmak size çekici gelebilir, ancak farkında olmasanız bile kredi notunuzun düşmesine neden olabilir. FICO puanını oluşturan bir diğer faktör, kredi geçmişinin uzunluğudur. Kredi geçmişi uzunluğu, kredi puanı hesaplamalarına dahil edilen bir faktördür ve eski bir kredi kartı hesabının kapatılması da mevcut toplam kredi bakiyenizi düşürür. Kişisel kredi puanı damla senin kredi kullanım oranı arttıkça.

Raporunuza aşağılayıcı bir işaret eklendi;

Kredi puanınızda büyük bir düşüş görürseniz, bunun nedeni bir suçlu, aşağılayıcı işaretin kredi raporunuza dahil edilmiş olmasıdır. Başlıca aşağılayıcı maddeler şunlardır;

 • haciz,
 • İflas,
 • Hukuk kararları,
 • Vergi borçları.

Temmuz 2017’de, üç büyük kredi raporlama kurumu da tüketici kredisi raporlarında bulunan hemen hemen tüm hukuk kararlarını ortadan kaldırdı ve tüm vergi borçlarının yarısını kaldırdı. Ancak sadece bunlar sorun değil. Kimlik hırsızlığı nedeniyle kredi puanınızın düşmesini önlemek için kredi raporlarını kontrol etmeniz önemlidir .

Son zamanlarda yeni bir kredi veya kredi kartı için başvuru yaptınız;

Yeni bir kredi veya kredi kartı için başvurduğunuzda, borç veren kredi puanınızı ve kredi raporunuzu kontrol etmek isteyecektir. Bu, kredi puanınızın fazla düşmesine neden olmaz, ancak zor bir kredi soruşturmasıdır. Bir kredi kartı veya kredi kartı için onaylandığından emin olmadan birden fazla başvuruda bulunursanız, sert kredi talebi sayısı artar ve kredi puanınız düşer. Yakın gelecekte kredi kartı veya kredi kartı başvurusu ne kadar fazla olursa, kredi notunuz o kadar düşük olur. Ancak, kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce tahmini onay oranınızı alabileceğiniz Credit Karma gibi hizmet sağlayıcılar da vardır.

Son olarak, siz veya daha önce ödünç aldığınız bir borç veren bir kredi talebinde bulunursa, bu yumuşak bir kredi talebidir. Kredi puanı damla sert kredi sorgulama içinde, ancak yumuşak kredi sorgulama düşüşü yok.

Öğrenci veya araç kredinizi ödediniz;

Bu sorun sizi biraz şaşırtabilir veya kredi puanınızın sebepsiz yere düştüğünü düşünmenize neden olabilir. FICO puanını oluşturan faktörlerden biri kredi karmasıdır. Kredi karması, çoklu kredi olarak adlandırılır. Borç verenler, farklı borçlanma türlerinde bile borçluları iyi bütçeli görmek isterler.

Borç verenler, bir kredi tipinde sürekli borçlu olan kişilerin, diğer kredi türlerinde borç aldıklarında ödeme yapamayacağını düşünmektedir. Bu nedenle, farklı kredi türleriniz varken bu hesapları kapattığınızda, kredi puanınız düşer . Yeni bir kredi satın almadan veya eski bir kredi hesabını kapatmadan önce bir kredi raporu alarak açık ve kapalı hesaplarınızın dağıtımını gözden geçirmelisiniz.

Ayrıca, öğrenci kredileri uzun vadeli kredilerdir. Bu nedenle, öğrenci kredileri hesabınızı kapattığınızda, kredilerinizin toplam ve ortalama yaşı düşecektir. Bu, kredi puanınızın düşmesine neden olur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here